Thursday, December 29, 2016
ប្រធាន៖ មតិខ្លះថា“ ការតស៊ូរ របស់ពួកកម្មករក្នុងចលនា រឿង​ ថៅកែចិត្ត​ចោរ ជា​ការ​តស៊ូ​ដើម្បី​យុត្តិ​ធម៌​ដែល​ជា​ទិស​ដៅ​មួយ​ក្នុង​​ ការ​អភិវឌ្ឍន៍”​ ។​ ចូរបង្ហាញ។
​​វណ្ណកម្មអក្សសិល៍្ប រឿងថៅកែចិត្តចោរគឺជា ប្រភេទរឿងល្ខោនប្រឌិតមួយ ដែលនិពន្ធ ដោយ លោក​ពៅ​យូ​ឡេង និងលោកអ៊ុំឈឹន។ រឿងនេះបានប្រឌិតឡើងនៅ ទីក្រុង ភ្នំពេញនាសម័យសង្គមរាស្រ្តនិយម។ ចលនា​​នៃ​រឿងបានបង្ហាញអំពីការតស៊ូរស់នៅ របស់កម្មករឡានដែលការតស៊ូនោះ បើ​តាម​មជ្ឈ​ដ្ឋាន​អ្នក​វិភាគ​ខ្លះបានទទួលស្គាល់ “ការ​តស៊ូ​របស់ពួកកម្មករក្នុងរឿងខាងលើ​ជា​ការតស៊ូដើម្បី​យុត្តិធម៌​ដែល​ជា​គោល​​ដៅ​មួយ ក្នុងការអភិវឌ្ឍ”។ តើមានហេតុផលណាខ្លះបានជាគេហ៊ានអះអាងដូចនេះ? ហើយវា​បង្កប់ អត្ថ​ន័យ​ដូចម្តេច?
ដើម្បីជាជំនួយដល់ការបកស្រាយបញ្ហារបស់ប្រធានខាងលើ ជាដំបូងយើងត្រូវ យល់នូវពាក្យ “យុតិ្តធម៌ និង អភិវឌ្ឍ” ជាមុនសិន។ ពាក្យថា យុតិ្តធម៌ សំដៅយក សភាវៈ​ដែល​ជា​គ្រឿង​ទ្រ​ទ្រង់​នូវ​សភាព​សុច្ចរិតទៀងត្រង់ ត្រឹមត្រូវដោយឥតវៀចវេ។ ឯការអភិវឌ្ឍ​គឺជា ការ​ធ្វើ​ឲ្យ​រីក​ចម្រើន​រឺ​ការ​ធ្វើ​ឲ្យ​ប្រសើរ​ឡើង​ជា​លំដាប់។ដូចនេះទស្សនៈដែលប្រធានលើកឡើងខាងលើចង់និយាយថាការតស៊ូគំនិត ការតស៊ូ​សំដី ដែល​ពួក កម្មករក្នុងរឿងថៅកែចិត្តចោរ បានបង្ហាញឲ្យឃើញនោះជា ការតស៊ូដើម្បីអភិវឌ្ឍសង្គម រស់​នៅ​ឲ្យ​ប្រព្រឹត្តិទៅនៅក្នុងក្របខណ្ឌ័នៃភាពសុច្ចរិតទៀងត្រង់។
បើគេសិក្សាអំពីវិបត្តិទំនាស់ ដែលកើតឡើងរវាងពួកកម្មករ និងថៅកែនោះ គេអាច យល់​បាន​ដោយ​ងាយ​ថាទំនាស់ដែលកើតចេញពីការតស៊ូនោះគឺ ដើម្បីទាមទារ យុត្តិធម៌។ ក្នុងចលនារឿងខាងលើ ខណៈ​ដែលផានីតបានដឹងថា ថៅកែប្រើវិធីផ្ចាញ់មកលើ ពូហំ ក្នុង​រឿង​ប្រាក់​មួយម៉ឺន​រៀល​នោះ​ផានីត​បាន​សំរេច​ចិត្តលាឈប់បំរើការងារឲ្យថៅកែចិត្តចោរ នោះតទៅទៀត។​ ពូហំ ជា​អ្នក​បើក​ឡាន​បាន​ទទួល​រង​គ្រោះពីការគាបសង្កត់ ជិៈជាន់កេង ប្រវញ្ច័បានតស៊ូសំដីយ៉ាងស្វិតស្វាញក្រាញននៀល ដើម្បី​ទាម​ទារ​រក​យុត្តិធម៌ពីអ្វី ដែល ខ្លួន គាត់ខំយកជីវិតទៅប្តូរនឹងគ្រោះថ្នាក់ហើយទីបំផុតទៅ ពូហំពុំបានទទួលប្រាក់ សូ​ម្បី​តែមួយកាក់មួយសេនសោះឡើយ។​ ក្នុងចលនារឿង គេឃើញពួកកម្មករក្រីក្រ ចំនួន៤នាក់គឺ សុខ មាន​ គង់ ទ្រី ដែលទាំងអស់គ្នាសុទ្ធតែក្រីក្រផ្នែក ទ្រព្យសម្បត្តិមែន តែ​មិន​ក្រ​ខាង​ឧត្តមគតិ​ស្រលាញ់​យុត្តិ​ធម៌​ទេ។ ទាំងអស់គ្នាបានសម្រេចចិត្តជាឯកច្ឆ័ន្ធ ការពារឧត្តមគតិរបស់ខ្លួន ដោយ​មិន​ព្រម​លក់​ដូរ​ឧត្តម​គតិ​នេះ​ជា​ថ្នូរនឹងទឹកប្រាក់ ចំនួន ២ម៉ឺនរៀលសម្រាប់ម្នាក់ឡើយ។​ នេះកាន់តែបញ្ជាក់​ឲ្យឃើញ​យ៉ាង​ប្រត្យក្សថា បណ្តា កម្មករក្នុងរឿងនេះបានតម្កល់សតិសម្បជញ្ញៈរបស់ខ្លួន ដើម្បី​ភាព​យុត្តិ​ធម៌​ជូនអ្នកក្រ ដូចគ្នា។​ ដោយសារការមើលឃើញទង្វើរបស់សមត្ថកិច្ច ដែលចាប់ខ្លួនតែ ហំ ម្នាក់ យក​ទៅ​ដាក់គុក ហើយ​ទុកថៅកែចិត្តចោរ បានរួចខ្លួនពីសំណាញ់ច្បាប់ទើបធ្វើឲ្យ “គង់” ដែល​ស្រលាញ់​យុតិ្តធម៌​ចង់​បាន​យុតិ្តធម៌លើសលប់ កើតមានកំហឹងជាអនេកប្បការ ហើយឧទានឡើងទាំងកំហឹងថាឱ! អ្នក​ក្រ​អើយ!​ ខែណា! ឆ្នាំណា! សតវត្សណា! ទើប បម្រះរូចពីការជិៈជាន់បែបនេះ?​ពេល​ណា​ទៅ​ទើប​មាន​យុតិ្តធម៌”។ ពំនោលរបស់គង់នេះ បញ្ជាក់​ជា​ភស្តុតាង​យ៉ាង​ច្បាស់​ថាការ​ស្រេក​ឃ្លាន​ចេតនា​ប្រាថ្នា​ចង់​បាន​របស់​មហា​ជន​ក្រីក្រ គឺ យុត្តិធម៌។
ដូននេះបើនិយាយឲ្យខ្លីមកឃើញថា ការតស៊ូគំនិត ការតស៊ូសំដី ដែលពួកកម្មករ ក្នុង​រឿង​ថៅ​កែ​ចិត្ត​ចោរ បានក្រោកឈរ តស៊ូធ្វើឡើងក្នុងចេតនាប្រាថ្នាចង់បានភាព យុត្តិធម៌ សំដៅ​សម្រច​ជំហាន​ឆ្ពោះ​ទៅ​រក​ការ​អភិវឌ្ឃ។
យោងតាមសម្រាយបំភ្លឺរួចមកខាងលើធ្វើឲ្យយើងអាចវិនិច្ឆ័យអះអាងថា ទស្សនៈ របស់​ប្រធាន​ខាង​លើពិតជាមានអត្ថន័យត្រឹមត្រូវសមស្រប ដែលអាចទទួលយកបាន។​ ដោយ​ហេតុថា​តម្លៃ​នៃ​រឿង​ថៅ​កែ​ចិត្ត​ចោរ មានទំនាក់ទំនងទៅនឹងការកសាងយុត្តិធម៌ សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍសង្គម ទើប​ធ្វើ​ឲ្យស្នាដៃ​អក្សរ​សិល្ប៍​ខាងលើនៅតែរក្សាបានតម្លៃ ពិសេសរបស់ខ្លួនក្នុងចលនាអក្សរសិល្ប៍ទំនើបខ្មែរ។ ដូចនេះ​យើង​ទាំង​អស់​គ្នាត្រូវពួតដៃ គ្នាកសាង សង្គមមួយដែលពោរពេញដោយយុត្តិធម៌ ទើបយើងអាចអភិវឌ្ឃ​សង្គម បាន​ដោយ​ប្រសិទ្ធភាព។